Przepisy

Drodzy uczestnicy,


na najbliższe dni otwieramy przed Wami zakamarki n aszej kuchni i przygotowujemy dla Was proste przepisy, które bez problemu powtórzycie w domu.
Ze względu na to, że bardzo już tęsknimy za wspólnymi śniadaniami w naszej obozowej kuchni, dlatego jako pierwsze prezentujemy Wam przepisy na nasze ulubione kanapki. Wiemy, że nic nie pobije smaku wycieczkowych kanapek, rozłożonych na folii malarskiej, na jednym z wielu postojów, z lekko roztapiającym się serem i kawałkiem ogórka, czy pomidora, ale postaramy się chociaż im dorównać.

Wybór ulubionej kanapki nie jest prosty, szczególnie gdy twoje codzienne śniadanie składa się z samej kawy lub resztek obiadu z dnia wcześniej. Dlatego jeżeli zdecyduję się już zrobić dla siebie kanapki zawsze jest to prawdziwa celebracja glutenu. Gdy dokonywałam własnego wyboru podzieliłam kanapki na trzy rodzaje: pochwała jednego składnika, kanapka deserowa i kanapki na wypasie. Kanapka z kategorii „pochwała jednego składnika” to taka, gdy uda Ci się dostać pierwsze polne pomidory, bierzesz wtedy świeży chleb, smarujesz go masełkiem i na wierzchu układasz plasterki pomidora, do tego sól i pieprz. Nic więcej nie potrzebujesz.
Kanapka deserowa to zasadniczo każda kanapka na słodko, może Ci ona zastąpić każdy posiłek i świetnie sprawdza się, gdy jesteś bardzo głodny. Moja ulubiona jej wersja, to kanapka, która nieraz ratowała mnie przed całkowitym upadkiem z sił podczas wielu godzin nad garnkami w naszej obozowej kuchni. Jest to zmodyfikowana wersja peanut butter jelly, w której dżem zastąpiłam oczywiście nutellą.
Ostatni rodzaj kanapek to „kanapki na wypasie”, są to kanapki, które wymagają czasu, a czasem użycia większej liczby sprzętów niż jeden nóż. Jest to mój czas eksperymentów, kiedy wyciągam z lodówki wszystkie składniki, na które mam ochotę i zastanawiam się, co wybrać. Kanapka taka powinna zaskakiwać złożonością smaków i tekstur.
Na koniec chciałabym wspomnieć, że w swojej analizie pominęłam kategorię: Kanapek wycieczkowych, gdyż wszystkie przygotowanie przez Nas kanapki były jedzone w domach.


Po tej daleko idącej analizie kanapkowej zapraszam was do zapoznania się z przepisami na nasze ulubione kanapki, które znajdziecie tutaj.

Żaba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: